خانه / تولید محتوای الکترونیکی / آموزش MMB / آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه دهم(آخر)– ترفند های Multimedia Builder

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه دهم(آخر)– ترفند های Multimedia Builder

مشاهده: 6607 بار

multimedia builderسلام، با جلسه دهم از آموزش مالتی مدیا بیلدر در خدمت شما هستیم. در این جلسه می پردازیم به مبحث ترفندها در این برنامه، ترفندهایی مانند نمایش ثابت ها و ساخت منو. با ما همراه باشید.

نمایش ثابت ها:

ثابت ها در MMB به شش دسته مختلف تقسیم شده اند. برای نمایش ثابت ها کافی است label یک دکمه، پاراگراف و یا متن را به ثابت مورد نظر تغییر دهیم تا هنگام اجرای پروژه مقدار ثابت مورد نظر نیز به نمایش در آید. به شکل زیر توجه کنید:

http://s5.picofile.com/file/8158659242/32_savabet.JPG

در این مثال از ثابت ساعت ۲۴ ساعته که بر روی شی Text اعمال شده، استفاده شده است. پس از اجرای برنامه به جای نمایش متن، ساعت جاری سیستم به صورت ۲۴ ساعته نمایش داده می شود.

http://s5.picofile.com/file/8158659692/33_welcome.JPG

ساخت منو در مالتی مدیا بیلدر:

وقتی که مطالب ما در پروژه زیاد باشد و بخواهیم دسترسی به آنها را از طریق طبقه بندی موضوعی ساده تر کنیم، می توانیم از ساخت منو کمک بگیریم. برای انجام این کار قسمت Master top layer را فعال می کنیم. (منوی Page ← گزینه Master top layer). در این قسمت ابتدا عنوان منوها را ایجاد می کنیم. مثلاً می خواهیم منویی با عنوان فایل داشته باشیم که درون آن شامل فرمان های Film، Sound و Exit باشد.

ابتدا یک شئ Text Button ایجاد می کنیم و سپس با استفاده از شئ Rectangle یک مستطیل به اندازه دلخواه رسم می کنیم و روی آن سه شئ Text Button ایجاد می کنیم.

http://s5.picofile.com/file/8158660134/34_menu.JPG

در قسمت Properties هر سه دکمه، برای هر کدام گزینه Menu Item را انتخاب و نیز اکشن های لازم را برای آنها فعال می کنیم. برای دکمه Exit فرمان خروج (Exit) و برای sound، فرمان پخش صدا و برای فیلم، فرمان رفتن به صفحه پخش فیلم مورد نظر. در مرحله بعد، دکمه ۱، ۲ و ۳ را به همراه مستطیل مورد نظر، انخاب کرده و به یک گروه تبدیل می کنیم. (منوی Arrange گزینه Group). با دابل کلیک بر روی این گروه، نام آن را که به طور پیشفرض Group می باشد به CBK_Menu تغییر می دهیم. (توجه کنید که همین نام با همان حروف بزرگ و کوچک باید نوشته شود. در صورتی که بیش از یک منو ایجاد کرده ایم، کافی است بعد از نام CBK_Menu اعداد ۱، ۲ و ۳ را اضافه کنیم.) قبل از این که پنجره مورد نظر را ببندیم، قسمت Hide را انتخاب می کنیم و یا از قسمت لیست موضوعات (All Object) بر روی شکل چشم در کنار نام گروه مورد نظر، کلیک می کنیم تا مخفی شود.

در مرحله بعد، در قسمت properties دکمه اول که عنوان منو را دارد، (در اینجا منوی فایل) در بخش Interactions with … در قسمت Action1 فرمان show و در کادر پایین تر ، بخش Object گروه CBK_Menu را انتخاب می کنیم.

http://s5.picofile.com/file/8158660668/35_menu.JPG

حال بر روی Ok کلیک کرده و سپس پروژه را اجرا می کنیم. خواهیم دید که با کلیک بر روی منو (File) زیر منو باز می شود و با کلیک در محیط خارج از عنوان منو یا زیر منو، دستورات منو مخفی می شود. حال با کلیک بر روی گزینه های منو، دستور مورد نظر اجرا می شود. این نکته نیز قابل توجه است که این منو در همه صفحات پروژه، قابل مشاهده است.

اجرای پروژه های نمونه در MMB با استفاده از فرمان Help Topics:

از طریق منوی Help در برنامه MMB و انتخاب گزینه Help Topics ← سربرگ Contents ← قسمت Articles and Tutorials ← لینک List Of MMB Samples را اجرا می کنیم. در سمت راست این پنجره، لیستی از نمونه پروژه های ساخته شده با MMB همراه با یک توضیح مختصر ارائه شده است که کافی است روی لینک نمونه در بخش Project Name کلیک کنیم تا نمونه مورد نظر اجرا شود.

با استفاده از این نمونه ها می توانیم، تغییرات دلخواه را اعمال نموده و پروژه های جدید دلخواه خود را ایجاد کنیم. این فایل ها علاوه بر مسیر یاد شده، همراه با نصب برنامه MMB در مسیر نصب، در شاخه Samples نیز ذخیره شده است. نکته آخر این که برای مسلط شدن در برنامه، تمرین و تکرار را فراموش نکنید. میزان تسلط شما در برنامه و تولید محتوا بستگی به میزان تمرینتان در این امر خواهد بود. پس فرصت را از دست ندهید و از پروژه های ساده کار خود را آغاز کنید.

با آرزوی موفقیت

این پست را نیز می توانید به صورت پی دی اف دانلود نمایید.

download

تعداد دانلود: [downloadcount link="10-tarfand-multimedia-builder.pdf"]

مطلب پیشنهادی

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه هفتم – خصوصیات مشترک بین اشیاء

قبل از پرداختن به بحث مربوط به خصوصیات اشیاء یادآوری این نکته ضروری است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.