خانه / تولید محتوای الکترونیکی / آموزش MMB / آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه هفتم – خصوصیات مشترک بین اشیاء

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه هفتم – خصوصیات مشترک بین اشیاء

مشاهده: 2272 بار

قبل از پرداختن به بحث مربوط به خصوصیات اشیاء یادآوری این نکته ضروری است که بسیاری از خصوصیات بین اشیاء مشترک است و به همینmmblearn7 منظور جهت جلوگیری از تکرار آنها در این قسمت آنها را توضیح می¬دهیم. شایان ذکر است که به دو صورت می¬توانیم به کادر خصوصیات یک شئ در MMB دسترسی پیدا کنیم: ۱- با دو بار کلیک بر روی شئ مورد نظر؛ ۲- کلیک بر روی گزینه Properties از منوی Object.
Label (نام شئ): در این کادر می توانیم بر چسبی را به شئ اختصاص دهیم. توصیه می¬کنیم که حتی الامکان از اسامی معنادار استفاده کنید چرا که بعداً در اسکریپت نویسی راحت¬تر می توانید با اشیاء تعامل برقرار کنید.
Hide (پنهان سازی): این گزینه شئ را هم در زمان طراحی و هم در زمان اجرای پروژه، مخفی نگه می¬دارد و تا زمانی که توسط دستوری، شئ دوباره نمایان نشود، حالت مخفی بودن ادامه خواهد داشت. ضمناً هنگامی که شیئی در زمان طراحی مخفی باشد کنار نام آن شئ در پنجره لیست موضوعات (Object) ضربدر قرمزی نمایان می¬شود.

Lock Position (قفل کردن موقعیت): با استفاده از این گزینه می­توان در هنگام طراحی، از حرکت شئ، ممانعت کرد. این ویژگی هنگامی بیشتر کارآمد است که صفحه حاوی اشیاء ریز و درشت بسیاری باشد و ما بخواهیم از تغییر مکان ناخواسته اشیاء جلوگیری کنیم.

 

Font (نوع قلم): این ویژگی جهت تغییر نوع قلم متن­های شئ است.

Cursors (مکان­نما): با استفاده از این قسمت می­توان مکان­نمایی را که به هنگام قرارگیری بر روی شئ بایستی ظاهر شود مشخص کرد. اگر در پنجره Properties یک شئ، در قسمت Cursor گزینه­ای به جز Default را انتخاب کنیم، در هنگام اجرای پروژه شکل ماوس به شکل گزینه­ای که در این بخش انتخاب کرده­ایم تبدیل خواهد شد.

http://s5.picofile.com/file/8157461168/23_enable_actions.JPG

Tooltip (توضیح مختصر): تا به حال برای شما پیش آمده است که هنگامی که مکان­نمای ماوس را بر روی دکمه­ای یا قسمتی از برنامه یا عکسی انتقال می­دهید، متن یا عبارت مختصری موقتاً جهت راهنمایی ظاهر می­شود و پس از انتقال مکان­نمای ماوس به جای دیگر مجدداً متن محو می­شود. این قابلیت همان tooltip است که می توانیم بر حسب نیاز به اشیاء در MMB اضافه کنیم.

Actcions (فعالیت ها، عملکردها): توسط این قسمت فعالیت­های پروژه مشخص می­شود که شامل چهار بخش است:

 http://s5.picofile.com/file/8157461792/24_action.JPG

۱- External command and Page actions (فرمان خارجی و فعالیت­های صفحه):

با اعمال این قابلیت می توان فعالیت هایی نظیر نصب یک برنامه، اجرای یک پروژه خارجی، جستجو و گردش در اینترنت، ارسال نامه الکترونیکی، باز کردن یک سند، نمایش فایل راهنما، اجرای فایل MMB دیگر، جستجو در دیسک سخت، بارگذاری و اجرای فایل­های صوتی، حرکت بین صفحات و خروج از صفحات را انتظار داشت.

با کلیک بر روی شکل شماره ۱ که شکل یک دست بر روی آن است پنجره مربوط به آن باز می شود:

  • On Mouse Click: با کلیک بر روی این گزینه لیست مربوط به Action (فرمان)ها نمایان می­شود.

Path: در این قسمت می­توانیم یک مسیر به همراه نام یک فایل را مشخص کنیم. تعیین این مسیر و نام فایل هنگامی مورد نیاز است که ما از لیست باز شونده قبلی گزینه­هایی مانند Run Another Project و Run Program و Brows web و فرامینی مشابه این­ها را انتخاب کرده باشیم. به عنوان مثال در قسمت On Mouse Click گزینه Brows web را انتخاب می­کنیم و در قسمت Path آدرس اینترنتی مورد نظر را وارد می­کنیم.

vue
  • More Parameters: اگر برنامه ای که می خواهیم اجرا شود به پارامترهای اضافی احتیاج داشته باشد، در این جعبه متن مشخص می­کنیم.
  • Show me: این گزینه باعث می شود یک برنامه آموزشی در مورد تنظیم مسیرهای وابسته اجرا شود. این برنامه آموزشی با استفاده از خود MMB ایجاد شده است.

آیکن علامت سوال : با کلیک بر روی این گزینه، صفحات راهنمای این قسمت نمایش خواهند یافت. بعد از انجام تنظیمات جهت اعمال تغییرات بر روی دکمه OK کلیک می­کنیم.

پیشنهاد ما این است که برای راحتی کار در امر مطالعه ادامه پست را پس از دانلود پی دی اف آن، مشاهده نمایید.

دانلود

تعداد دانلود: [downloadcount link="7-khososiat-mishtarak-ashya.pdf"]

با آرزوی توفیق روزافزون

مطلب پیشنهادی

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه هشتم – تشریح نوار اشیاء

سلام . با هشتمین جلسه از سلسله جلسات آموزش مالتی مدیا بیلدر در خدمت علاقمندان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.