خانه / تولید محتوای الکترونیکی / آموزش MMB / آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه نهم – ساخت یک پروژه مالتی مدیا

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه نهم – ساخت یک پروژه مالتی مدیا

مشاهده: 3873 بار

mmblearn9سلام، در این جلسه می خواهیم اولین پروژه خود را ایجاد کنیم. ابتدا پوشه ای ایجاد می کنیم و سپس فایل هایی که قرار است در پروژه استفاده کنیم در داخل آن قرار می دهیم. به عنوان مثال یک پوشه ای با نام Data ایجاد می کنیم و فایل های عکس، موسیقی، فیلم و … را در داخل آن قرار می دهیم. پس از اجرای برنامه MMB و انتخاب گزینه New از منوی File یک پروژه جدید را باز می کنیم.

  • تنظیم صفحه: در پروژه های بزرگ نمی توان تعداد صفحات آن را از ابتدا تعیین نمود، ولی ما در این پروژه می خواهیم پروژه ای پنج صفحه ایجاد کنیم. از منوی Page پنج بار گزینه Add Page را انتخاب می کنیم. پس از این کار صفحات را به صورت زیر مشاهده خواهیم کرد. (در صورتی که صفحات قابل مشاهده نیست، از منوی View گزینه Page List را انتخاب کنید.)

http://s5.picofile.com/file/8158456068/30_pages.JPG

  • تصویر پس زمینه: بر روی هر صفحه که قرار بگیریم رنگ آن به صورت قرمز دیده خواهد شد و نشانه فعال بودن آن صفحه است. در صفحه اول می خواهیم عکسی را به عنوان پس زمینه قرار دهیم. بنابراین بر روی صفحه یک بار کلیک می کنیم تا رنگ آن به رنگ قرمز دیده شود. از طریق شئ Bitmap در نوار اشیا و کلیک بر روی صفحه کاری، عکس مورد نظر را در پنجره بازشده انتخاب می کنیم و بر روی دکمه Open کلیک می کنیم. به این ترتیب عکس بر روی صفحه نمایان خواهد شد. برای تغییر اندازه عکس ابتدا بر روی آن یک بار کلیک می کنیم تا کناره های آن به صورت انتخاب درآید و سپس با درگ کردن نقاط مربع سیاه لبه ها، آن را به اندازه دلخواه تبدیل می کنیم.

http://s5.picofile.com/file/8158456450/31_size.JPG

ساخت دکمه ها: حال دکمه ای برای رفتن به صفحه دو ایجاد می کنیم. از نوار اشیاء، دکمه Text Button را انتخاب و در محل دلخواه کلیک می کنیم تا دکمه ایجاد شود. سپس بر روی آن که به طور پیشفرض «Button» نوشته شده است دو بار کلیک می کنیم تا وارد پنجره خصوصیات شویم (Properties ← Object).

در کادر Text کلمه مورد نظر خودمان را «بعدی» یا تایپ می کنیم. سپس بر روی External Command and Page Action کلیک می کنیم تا کادر اعمال وظیفه بر روی دکمه باز شود. در کادر باز شده ابتدا بر روی لیست باز شونده On Mouse Click کلیک کرده و گزینه Go To Next Page را انتخاب می کنیم. دکمه Ok را کلیک کرده و در صفحه خصوصیات نیز روی دکمه Ok کلیک می کنیم تا تنظیمات اعمال شود.

حال با کلیک بر روی صفحه دو در لیست صفحات، به صفحه دو پروژه می رویم. در این صفحه علاوه بر دکمه «بعدی» برای رفتن به صفحه بعد، به دکمه «قبلی» نیز برای رفتن به صفحه اول نیاز داریم. برای ساخت دکمه «بعدی» مراحل بالا را تکرار می کنیم و برای ساختن دکمه «قبلی» به جای انتخاب گزینه Go To Next Page، از لیست بازشونده­ی On Mouse Click گزینه Go to Perv Page را انتخاب می کنیم. سپس با کلیک دکمه Ok تغییرات را ثبت می کنیم. در روی صفحه ۳ و ۴ نیز این مراحل را باید طی کرد. البته می توانیم دکمه ها را در صفحات دیگر کپی کنیم. در صفحه پنجم چون دیگر صفحه بعدی وجود ندارد از وارد کردن دکمه «بعدی» به این صفحه خودداری می کنیم.

برای پیگیری مطلب، پیشنهاد ما این است که آن را از روی فایل پی دی اف مطالعه نمایید.

download

تعداد دانلود: [downloadcount link="9-sakhte-yek-project.pdf"]

مطلب پیشنهادی

آموزش مالتی مدیا بیلدر جلسه هفتم – خصوصیات مشترک بین اشیاء

قبل از پرداختن به بحث مربوط به خصوصیات اشیاء یادآوری این نکته ضروری است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.