خانه / گالری عکس / انیس‌الدوله؛ سوگلی ناصرالدین‌شاه

انیس‌الدوله؛ سوگلی ناصرالدین‌شاه

مشاهده: 1233 بار

انیس الدوله بانفوذترین و محبوب ترین چهره دربار ناصرالدین شاه بود که نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی را از او دریافت کرد و به نوعی مرتبه ملکه سلطنتی را در دربار داشت.

نام او فاطمه دختر روستازاده‌ای به نام نورمحمد بود که در کودکی پدرش را از دست داد و از آنجا که مادرش با مردی دیگری ازدواج کرد، عمه و عمو سرپرستی اش را به عهده گرفتند؛ اما دیری نگذشت که این دختر بچه سر از دربار شاهی درآورد.

مورخان ماجرای آشنایی شاه با فاطمه را به یکی از اردوهای شکار شاه در لواسان مربوط می دانند؛ شاه در این سفر فاطمه را که چوپانی گله‌ عمویش را می کرده می بیند و پس از لحظاتی گپ و گفت مجذوبش می‌شود. در بازگشت از شکارگاه، شاه این دختر را به قصر آورده و به دست جیران یکی از زنان محبوب خود می سپارد تا آداب و رفتار زندگی درباری را به او بیاموزد.

گفته می شود نفوذ کلام و هوش بالای او باعث می شود خیلی زود مراتب حرم شاهی را طی کند و پس از مرگ جیران همه ماترکش به او سپرده شود. فاطمه در همین زمان به عقد شاه درآمد و لقب انیس الدوله را از شاه دریافت کرد و سوگلی ناصرالدین شاه شد.

انیس الدوله چندی بعد نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی را از شاه ایران دریافت و به نوعی مرتبه ملکه سلطنتی را در دربار ایران پیدا کرد. او آنقدر قدرت و نفوذ بالایی در دربار داشت که در خیلی از موارد نظر شاه را حتی در تصمیمات مهم مملکتی نیز تغییر می داد. او تنها کسی بود که می توانست در مقابل شاه بایستد و مخالفت کند؛ آنطور که به گزارش مورخان پس از اعلام فتوای حرمت تنباکو از آوردن قلیان برای شاه خودداری کرد و بر خلاف نظر شاه دستور داد همه قلیان ها را از حرم شاهی جمع آوری کنند.

با این حال انیس الدوله را یکی از وفادارترین همسران ناصرالدین شاه نیز می دانند آنقدر که از ناراحتی مرگ شاه چند ماهی بیشتر پس از او عمر نمی‌کند. در برخی منابع آمده است پس از ترور ناصرالدین‌شاه وقتی اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برایش می فرستد با مشاهده تصویر ناصرالدین شاه غش کرده و چندی بعد هم از دنیا می رود.

برخی از عکس ها مربوط به دورانی است که انیس الدوله سوگلی شاه بود و در اوج قدرت به سر می برد و احتمالا توسط خود ناصرالدین شاه گرفته شده است.

ماجرای تحریم تنباکو

در پی انتشار حکم تحریم تنباکو (توسط آیت الله شیرازی ) مردم بیدرنگ دست به کار شدند قلیانها را شکستند و مواد را در میادین آتش زدند . فتوا با سرعت در سراسر ایران انتشار یافت ، تمام توتون فروشها مغازه های خود را بستند . در مدت قلیلی به طور کامل استعمال تنباکو و توتون در تمام کشور متروک گردید .

در بعضی نقاط تظاهرات مستقیما علیه شاه صورت گرفت . در حرمسرای ناصر الدین شاه هم قلیان و چپق پیدا نمی شد همه را شکستند و جلوی خوابگاه ناصر الدین شاه ریختند .

ناصر الدین شاه یک روز به اندرون برای سرکشی سراغ انیس الدوله سوگلی حرم می رود . می بیند غلامان و کلفت ها مشغول پیاده کردن قلیانهای نقره و مرصع هستند و خانم ناظر بر اعمال آنها ، سؤ ال می کند : علت چیست ؟ انیس الدوله جواب می دهد : (برای اینکه قلیان حرام شده . شاه با تغیر می گوید : کی حرام کرده ؟

انیس الدوله جواب می دهد : همان کسی که مرا به تو حلال کرده است .

انیس الدوله

انیس الدوله

در این عکس که در حرم خانه برداشته شده است و یکی از زنان را پایین پای انیس الدوله درازکش نشان می‌دهد، می‌شود قدرت و نفوذ بالای او در اندرونی شاهی را دید.

انیس الدوله

انیس الدوله

انیس الدوله و ملیجک

انیس الدوله و ملیجک

انیس الدوله نشان حمایل آفتاب

نشان حمایل آفتاب

مطلب پیشنهادی

رضاشاه در تخت جمشید

بازدید رضاشاه از تخت جمشید

رضا شاه در تخت جمشید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.