خانه / جزوات آموزشی / خلاصه و برگزیده نکات کتاب «تاریخ ایران در دوره افشاریه و زندیه» رضا شعبانی

خلاصه و برگزیده نکات کتاب «تاریخ ایران در دوره افشاریه و زندیه» رضا شعبانی

مشاهده: 13424 بار

جزوه آموزشی تاریخ تحولات سیاسی- اجتماعی ایران در دوره های افشاریه و زندیه .

خلاصه نکات و مطالب مهم کتاب با همین نام، نوشته دکتر رضا شعبانی.

افشاریه: سلسله پادشاهی ایران (۱۱۴۸-۱۲۱۰ قمری) که به وسیله نادرشاه تأسیس شد.

زندیه: سلسله پادشاهی ایران (۱۱۶۳-۱۲۰۸ قمری) که به وسیله کریم خان تأسیس شد و با کشته شدن لطفعلی خان به دست آقا محمد خان پایان یافت.

 

فهرست مطالب

تاریخ افشاریه

   حضور نادرقلی بیگ در صحنه

   تاجگذاری نادر

   پایان کار نادر

تاریخ زندیه

   حضور کریم خان در صحنه

   فزونی یافتن اقتدار کریم خان

   خصال کریم خان و پایان کار او

   روابط خارجی ایران در دوره زندیه

تاریخ افشاریه و زندیه رضا شعبانی

نوع فایل: پی دی اف                          تعداد صفحات: ۴۰

قیمت: ۴۵۰۰ تومان                               دانلود صفحات نمونه – حضور نادر

لینک دو:

در صورت بروز مشکل اطلاع دهید.

قسمتی از مطالب جزوه: روابط ایران با انگلیس، فرانسه و هلند:

قسمتی از مطالب جزوه: روابط ایران با انگلیس، فرانسه و هلند:

روابط ایران با انگلستان:

در عصر نادر شاه فعالیت تجاری انگلیسیها در ایران از طریق نمایندگان شرکت مسکوی صورت می­پذیرفت.

انگلیسیها به علت تعدیات نصیرخان لاری، حاکم لارستان که حوزه قدرت وی به بندرعباس هم می­رسید به مأموران و مرکز تجاری شرکت انگلیسی هندشرقی در بندرعباس، مقر خود را در سال ۱۱۷۴ از بندرعباس به بصره انتقال دادند.

در سال ۱۱۷۷ق انگلیسیها تصمیم گرفتند فعالیت تجاری خود را در ایران از سرگیرند. به همین منظور هیأتی بازرگانی به همراه دو نماینده به نامهای ویلیام آندروپرایس و توماس درن فورد مأمور مذاکره با کریم خان شدند. این هیأت پیش از دیدار با کریم خان، با شیخ سعدون، حاکم بوشهر قراردادی امضا نمودند و کریم خان این قرارداد را تصویب کرد. با انعقاد این قرارداد نمایندگی انگلستان در بوشهر از صورت نمایندگی یک شرکت تجاری به صورت یک مرکز سیاسی درآمد که به مرور بر شیخ­نشینهای سواحل عربی خلیج فارس نیز سایه می­انداخت.

در سال ۱۷۶۸ /۱۱۸۱ق بین کریم خان و نماینده شرکت انگلیسی هندشرقی قراردادی منعقد شد که طبق آن دولت انگلستان در صورت راندن میرمهنا در جزیره خارک انحصار تجارت را در آن جزیره به دست می­آورد. در مقابل تعهد می کرد که: نیروی دریایی خود را برای راندن میرمهنا در اختیار ایران بگذارد، هر مقدار پارچه برای تهیه لباس سپاهیان کریم خان لازم شود به دولت ایران بفروشد، مبادلات تجاری بر اساس پایاپایی باشد و پارچه­های موردنظر با ابریشم گیلان و پشم کاشان معاوضه شود.

به دلیل عدم تمایل انگلستان برای اجرای قرارداد در بیرون راندن میرمهنا در جزیره خارک، کریم خان خشمگین شد و به زکی خان دستورداد که جزیره خارک را تصرف کند و در ۱۱۸۲ق دستور داد نمایندگی تجار انگلستان در بوشهر را تعطیل و تمام اتباع انگلیسی را از ایران اخراج کند.

انگلیسیها بار دیگر با ایران برای ایجاد روابط تلاش کردند اما خان زند آنها را از ایران (هیأت انگلیسی را) اخراج کرد و حتی کشتی تایگر را که متعلق به کمپانی هند شرقی بود مصادره وکارکنان آن را زندانی کرد.

روابط ایران با فرانسه در دوره زندیه:

فرانسویان که دیرتر از دیگر کشورهای اروپایی به فکر برقراری روابط تجاری با ایران افتادند در زمان شاه سلطان حسین صفوی، وی هیأتی برای بستن معاهده تجاری به دربار لویی چهاردهم اعزام کرد که به دلیل یورش افغانها عقیم ماند. در دوره افشاریه هیأتی تجاری از فرانسه به سرپرستی ژان اوتر به دربار نادر افشار آمد که در عمل موفقیت چندانی به دست نیاوردند. (سفرنامه ژان اوتر منتشر شده است)

در زمان زندیه پادشاه فرانسه، لویی پانزدهم، برای ایجاد اتحاد بین ایران و عثمانی در مقابل سیاست تجاوزکارانه روسیه و اتریش تلاشهایی کرد و هیأتی به ریاست کشیشی به نام سیبون به ایران اعزام داشت که سیبون در همدان اسلام آورد و در اصفهان به حضور علی مرادخان بختیاری رسید.

طی جنگهای هفت ساله انگلستان و فرانسه که در نهایت منجر به پیمان پاریس گردید و به شکست فرانسویها انجامید. بر طبق پیمان پاریس، کانادا و تمام متصرفات فرانسه در هندوستان به استثنای پنج بندر در اختیار شرکت انگلیسی هند شرقی قرار گرفت و از این تاریخ به بعد روابط تجاری فرانسه در خلیج فارس به کنسول آن کشور در بصره محول شد.

آخرین سفیر فرانسه پس از تشدید اختلافات فرانسه با روسیه و اتریش از جانب لویی شانزدهم در سال ۱۱۸۷ق به ایران اعزام شد. این هیأت تحت ریاست کنت فریر دو سووبوف مأمور انجام تحقیقی درباره اوضاع ایران بود. فریر دو سووبوف با علی مرادخان زند مذاکره کرد اما فوت علی مرادخان و وقوع انقلاب کبیر فرانسه باعث ناکامی این هیأت گردید.

روابط ایران با هلند:

شرکت هلندی هندشرقی اولین بار در سال ۱۶۲۳م/ ۱۰۲۳ق در بندرعباس استقرار یافت. هلندیها در عصر افشاریه دفاتر نمایندگی خود را در بوشهر، اصفهان، کرمان و بصره تأسیس کردند.

میرمهنا قلعه هلندیها را در جزیر خارک محاصره کرد و با تصرف آن هلندیها برای همیشه از خلیج فارس اخراج شدند.

جزوات دیگر در خصوص تاریخ ایران

تاریخ ایران عصر صفوی- سیوری

مغولان و حکومت ایلخانی در ایران- شیرین بیانی

تاریخ ایران کمبریج جلد ۴

تعداد صفحات: ۳۱ صفحهتعداد صفحات: ۵۰ صفحهتعداد صفحات: ۶۱ صفحه
قیمت: ۳۷۰۰ تومانقیمت: ۵۰۰۰ تومانقیمت: ۷۰۰۰ تومان

با آرزوی موفقیت روزافزون

مطلب پیشنهادی

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.