خانه / جزوات آموزشی / برگزیده نکات و خلاصه کتاب تاریخ ایران عصر صفوی- راجر سیوری

برگزیده نکات و خلاصه کتاب تاریخ ایران عصر صفوی- راجر سیوری

مشاهده: 7157 بار

سلام

جزوه ای دیگر برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته تاریخ! امیدواریم که این جزوه ها و خلاصه کتابهای منابع تاریخی برای شما مفید واقع شود و در آزمون های پیش رو کمکتان کند.

جزوه ای دیگری که در این پست آماده کرده ایم اختصاص به حکومت صفویان دارد. سلسله ای از شاهان ایران (حدود ۹۰۵-۱۱۴۸ قمری) که به دست شاه اسماعیل اول، از تبار شیخ صفی الدین اردبیلی تأسیس شد و در سال ۱۱۳۵ق شاه سلطان حسین تسلیم محمود افغان شد و سپس به دست نادر از میان رفت.

این مبحث شامل خلاصه و نکات کلیدی کتاب «ایران عصر صفوی» نوشته راجر سیوری و ترجمه کامبیز عزیزی است.

ایران عصر صفوی راجر سیوری

فهرست مطالب:

خداوندگاران اردبیل

دین سالاری: سلطنت شاه اسماعیل اول

اختلافات داخلی و دشمنان خارجی: دولت صفویه از۹۳۰ تا ۹۹۶

امپراتوری صفویه در اوج قدرت در دوران سلطنت شاه عباس کبیر

روابط با غرب در دوران صفویه

شکوفایی هنر در دوران صفویه

اصفهان زمان شاه عباس

زوال و سقوط صفویه

ایران عصر صفوی راجر سیوری - کارشناسی ارشد تاریخ

نوع فایل: پی دی اف           تعداد صفحات: ۳۱

قیمت: ۳۷۰۰ تومان                                  دانلود سه صفحه اول

لینک دو:

در صورت بروز مشکل اطلاع دهید.

با آرزوی موفقیت روزافزون

قسمتی از مطالب جزوه: امپراتوری صفویه در اوج قدرت در دوران سلطنت شاه عباس کبیر

قسمتی از مطالب جزوه: امپراتوری صفویه در اوج قدرت در دوران سلطنت شاه عباس کبیر

شاه عباس که با اشغال سرزمین­ های غرب و شمال غربی توسط عثمانی و اشغال خراسان توسط ازبکان روبرو بود برای پرداختن به اوضاع داخلی و تجدید سازمان سپاه و مقابله با ازبکان در سال ۹۹۸ به امضای پیمان صلح استانبول با عثمانیان دست زد که برخی از غنی­ترین ولایات ایران را به دشمن می­ داد: آذربایجان، قراباغ، گنجه، قراجه داغ و بخش­ هایی از گرجستان، لرستان و کردستان. شاه عباس در آغاز در مبارزه بین قیمش علیقلی­خان شاملو که حاکم هرات بود و مرشد قلی خان استاجلو که حاکم مشهد بود و نمی­ خواست مقامی پائین تر از علیقلی­خان داشته باشد آلتی بی اراده بود. سرانجام در نبردی که بین دو جناح در ۹۹۳ رخ داد افراد مرشد قلی­خان، عباس را اسیر کرده و با پیروزی به مشهد آوردند. عباس که در میان قبیله شاملو بزرگ شده بود، اینک مرشد قلی­خان استاجلو نقش قیّم وی را به عهده گرفت و به خود لقب وکیل داد. (نبرد شاملو و استاجلو حاکمان هرات و خراسان و ربودن عباس توسط استاجلوها)

شاه عباس برای مقابله با نیروی قزلباش­ ها راه حل را در نیروی سومی جست که شاه طهماسب در کشور به وجود آورده بود، یعنی چرکس ها، گرجیان و ارامنه که «غلامان شاه» خوانده می­ شدند. عباس به فراهم آوردن هنگ­های متعددی از غلامان پرداخت که هسته یک ارتش دائمی را تشکیل می­ دادند.

ایجاد ارتش دائمی توسط شاه عباس یک ابتکار در ایران اسلامی بود. علاوه بر هنگ­های جدید غلامان، عباس لشکری از تفنگداران (تفنگچیان) ایجاد کرد که به طور عمده از ایرانیان تشکیل می­شد و در ابتدا قرار بود از پیاده نظام باشند اما رفته رفته به آنها اسب داده شد و نیز یک لشکر توپخانه ایجاد کرد.

قبل از ایجاد ارتش دائمی توسط شاه عباس، سپاهیان قزلباش برای درآمد و حقوق خود ولایتی را در اختیار می­گرفتند (سران قزلباش) و حاکم هر ولایت مجاز بود بخش اعظم عایدات آن ولایت را مصرف کند با این شرط که تعداد معینی سپاهی نگهداری و در موقع لزوم به دستور شاه اعزام کند. ولایاتی که به این ترتیب سازمان یافته بودند ممالک خوانده می­شدند.

پس از ایجاد ارتش دائمی توسط شاه عباس و برای پرداخت مواجب آنها، راه حلی که شاه عباس پیش گرفت تبدیل املاک ممالک به ممالک خاصه بود. املاک خاصه به وسیله یک ممیز یا ناظر شاه اداره می­شد و این مقامات اغلب از میان غلامان انتخاب می­شدند.

تبدیل املاک ممالک به املاک خاصه که در زمان جانشینان شاه عباس، شاه صفی و عباس دوم نیز تسریع شد از طرف دیگر به دلیل فشار مالیاتی سنگین سبب تنزل سطح زندگی آن ولایات شد و این واقعیت که حکام قزلباش در مواقع بحرانی مجددا به حکومت ولایات منصوب می­شدند خود اعتراف بر این است که آنها بهتر می­توانستند از این ولایات دفاع کنند.

قزلباش­ها از غلامان متنفر بودند و آنان را قره اوغلو یعنی پسران بندگان سیاه می­نامیدند.

شاه عباس علاوه بر کاهش تعداد حکام قزلباش ولایات (با تبدیل املاک ممالک به خاصه) برای تحدید قدرت قزلباش­ها به طور منظم گروههای قزلباش متعلق به یک قبیله را به اولکه یا ناحیه قبیله­ای که تیول قبیله دیگری بود انتقال می­داد.

تا سال ۴- ۱۰۰۳ الله وردیخان گرجی یکی از قدرتمندترین افراد کشور صفویه شده بود. او نه تها تصدی مقام قوللر آقاسی یا فرمانده هنگ­های غلامان و یکی از پنج مقام عمده کشور در آن دوره را عهده­دار بود بلکه حکمران ولایت فارس نیز بود. تا این زمان کلیه ولایات عمده به دست امرای قزلباش اداره می­شد. با انتصاب الله وردیخان به این مقام حکمرانی ، او به تساوی رتبه با امرای قزلباش دست یافت و اولین نماینده اشرافیت جدید غلامان شد.

با مرگ الله وردیخان (که در ۱۰۰۶ به فرماندهی کل نیروهای مسلح انتخاب شده بود)، شاه عباس پسرش امامقلی را به جانشینی او به حکمرانی فارس گماشت اما در ۱۰۴۲ امامقلی خان و تمام افراد خاندانش به دستور شاه صفی کشته شدند.

شاه عباس که از قدرت مرشد قلی­خان رهبر قبیله استاجلو در عذاب بود و او به خود لقب وکیل شاه یا وکیل­السلطنه داده بود در صدد رهایی از وجود او بود. بعد از مدتی گروهی از سران قزلباش نیز برای قتل وکیل توطئه کردند اما مرشد قلی خان آگاه شد و در قصر شاه پناه گرفت.

توطئه­گران به قصر شاه وارد شدند تا مرشد قلیخان را به قتل برسانند. شاه عباس که از گستاخی آنها برآشفته شده بود از شاهسونان درخواست کرد و آنها به قصر وارد شدند. توطئه­گران درخواست کردند که عباس شورایی از امرا نظیر آنچه در زمان سلطان محمد شاه وجود داشت تشکیل دهد، عباس این پیشنهاد را رد کرد. شاه عباس با بهره­گیری از کمک شاهسونان همه رهبران اصلی توطئه را اعدام کرد و در ۹۹۷ نه ماه پس از رسیدن به سلطنت از شر وکیل نیز خلاص شد و او را به قتل رساند.

مطلب پیشنهادی

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.