خانه / جزوات آموزشی / خلاصه و برگزیده نکات بخش 7-1 کتاب تاریخ ایران کمبریج جلد 4

خلاصه و برگزیده نکات بخش 7-1 کتاب تاریخ ایران کمبریج جلد 4

مشاهده: 6460 بار

سلام. قابل توجه داوطلبان کنکور سراسری کارشناسی ارشد و دکتری تاریخ!تاریخ ایران کمبریج جلد 4

جزوه ای دراین پست برای شما علاقه مندان آماده کرده ایم که در صورت تمایل می توانید از آن برای آماده شدن در آزمون استفاده نمایید. این جزوه شامل برگزیده نکات مهم و مفاهیم کلیدی کتاب « تاریخ ایران »(از فروپاشی دولت ساسانیان تا آمدن سلجوقیان، پژوهش دانشگاه کیمبریج، جلد چهارم، گردآوری ر.ن. فرای و ترجمه حسن انوشه) است.

داوطلبانی که مایل به مرور این کتاب و بررسی نکات آن در زمان اندک هستند می توانند فرمت فایل پی دی اف را بعد از خرید دانلود کرده و مطالعه نمایند.

این مطلب شامل هفت بخش از مباحث مهم کتاب فوق است. مباحث شامل عناوین زیر است:

فتح ایران به دست اعراب و پی­آمد آن

عباسیان

طاهریان و صفاریان

سامانیان

غزنویان

سلسله های کوچک شمال ایران

ایران در عصر آل بویه

http://s5.picofile.com/file/8161085092/tarikh_iran_kambig.jpg

نوع فایل: پی دی اف                      تعداد صفحات: ۶۱

قیمت: ۷۰۰۰ تومان                           دانلود فایل نمونه- فتح ایران

70,000 ریال – افزودن به سبد خرید
لینک دو:

در صورت بروز مشکل به ما اطلاع دهید.

محمود غزنوی

محمود غزنوی

محمود غزنوی با نصر قراخانی (او دودمان سامانی در بخارا را پایان داد) موافقت کرد که قلمرو دولت سابق سامانی میان آن دو تقسیم شود و قرار شد که رود جیحون سرحد میان دو قدرت ترک باشد. (جیحون سرحد میان محمود و نصر قراخانی)

القادر، خلیفه عباسی در این هنگام خلعت و لقب معروف یمین الدوله برای محمود فرستاد (یمین الدوله از سوی خلیفه القادر، سیف الدوله: نوح دوم)

از روزهای نخست خلافت عباسی تا زمان فرمانروایی محمود غزنوی چنین مجموعه پهناوری از سرزمینهای گوناگون به دست یک تن اداره نشده بود. (که محمود به این مقصود رسید.)

دشمنان عمده محمود در مغرب امپراتوری غزنوی، آل بویه و قدرت های کوچک تر دیلمی نظیر بنی کاکویه اصفهان و همدان و مسافریان دیلم بودند که شیعی مذهب بودند.

هنگام حکومت محمود در شرق، در بلاد غربی خلافت، فاطمیان خلافتی پی افکنده بودند که از شمال افریقا تا سوریه امتداد داشت و قاهره، تختگاه خلیفه فاطمی میرفت در شکوفایی جای بغداد را بگیرد و فاطمیان از طریق بیابان شام، عراق را تهدید می کرد. همچنین بیزانسیها به رهبری دودمان نیرومند مقدونی قبرس، کرت و بیشتر نواحی شمال سوریه را از مسلمانان گرفته و سپاهیان یونانی تقریباً تا دمشق و بیت المقدس پیشروی کرده بودند ولی فتوحات محمود در هند قوت قلبی به مسلمانان داده بود.

در سال ۳۹۲ق که سلطان محمود در مولتان هند بود، خراسان از دو سوی مورد تهاجم واقع شد. در این تهاجم یک لشکر قراخانی بلخ را متصرف گردید و دسته ای دیگر نیشابور را اشغال کرد. (در نیشابور مردم ناراضی از غزنویان از مهاجمان استقبال کردند. تصرف بلخ و نیشابور)

محمود از طریق افغانستان بازگشت و قراخانیان را به ماوراءالنهر عقب راند. ایلگ نصر با پسر عم خود، یوسف قدرخان، عقد اتحاد بست اما محمود آنها را در بلخ شکست بزرگی داد. از این پس به دلیل جنگهای داخلی قراخانیان دیگر مزاحمتی برای غزنویان از طرف آنها روی نداد.

در شمال بخش علیای هری رود، غرچستان (سرزمین کوهها) قرار داشت که شاهزادگان محلی با لقب ایرانی شار حکومت داشتند.

شار غرچستان ابتدا سیادت محمود را پذیرفت ولی بعدها، محمود رفتار سبعانه محمد بن محمد پسر شار را بهانه کرده و آن سرزمین را ضمیمه امپراتوری خود ساخت. با این وجود خاندان شار زیر سلطه غزنویان در غرچستان باقی ماندند. (خاندان شار زیر سلطه محمد در غرچستان)

«جوزجان» که در شمال هرات قرار داشت در دوره «سلسله فریغونی» از مهم ترین دولتهای دست نشانده دولت سامانی بوده است. کتاب «حدود العالم» که نخستین رساله جغرافیایی به فارسی نوین است برای یکی از امیران آل فریغون تألیف گردیده است.

با اینکه محمود غزنوی دو لشکر به غور فرستاد و برخی رؤسای محلی را به اطاعت خود واداشت. (غور سرزمینی کافر نشین بود) اما غور هرگز کاملاً تسلیم غزنویان نگردید و نشر اسلام در آن سرزمین روندی کند داشت. (دو لشکر کشی به غور، عدم تصرف کامل غور: محمود)

در سیستان که از زیر سلطه سامانیان بیرون رفته بود خاندان صفاری به نام خلف بن احمد امارت داشت. خلف در دوران امارت سبکتگین مدتی بست را ضبط کرد و هنگام درگیری محمود با اسماعیل ناحیه پوشنگ در شمال سیستان را متصرف شد اما با حمله محمود سیادت او را پذیرفت و قدرت غزنویان در سیستان به رسمیت شناخته شد و سیستان تحت حکومت ابوالمظفر نصر برادر محمود در آمد.

معدان، پادشاه مکران بود که تحت سلطه سبکتگین و محمود غزنوی در آمد. بعد از مرگ او بین دو برادر جنگ بر سر جانشینی در گرفت که محمود آن را دفع کرد (ابوالمعسکر، عیسی) ولی در اواخر حکومت محمود، عیسی بر غزنویان خروج کرد ولی مرگ محمود مجال گوشمالی به آنرا نداد و مسعود غزنوی به مکران لشکر کشید و عیسی را برکنار و ابوالمعسکر را به جای او نشاند و ولایت سیستان را صافی کرد. (تصرف کامل سیستان با تصرف مکران توسط معدان)

گرفتن خوارزم یکی از مهمترین رویدادهای سالهای میانه پادشاهی محمود بود. خوارزم مقصد نهایی کاروانهایی بود که از بیابانهای اغز و سیبری می آمدند. (تصرف خوارزم: از مهم ترین حوادث سالهای میانه پادشاهی محمود: ارزش سوق الجیشی آن)

ارزش سوق الجیشی خوارزم در اندیشه سلطان محمود بیشترین اهمیت را داشت. تصرف خوارزم سلطان را قادر ساخت تا بتواند جناح خوارزمشاهیان را در ماوراءالنهر دور بزند و مهمتر از همه علی تگین، صاحب بخارا و خوارزم را که سرسخت ترین دشمن وی بود را در تنگنا اندازد.

گرگانج که مرکز تجاری مهمی به شمار می آمد، تختگاه خوارزم بود و خاندان مأمونی بر آن حکومت می راند که دودمان خوارزمشاهیان آل فریغون را از آن ولایت بر انداخته بودند. (گرگانج تختگاه خوارزم ، مأمونیان)

امیر علی بن مأمون، تا اندازه ای مستقل از سامانیان بود. محمود غزنوی خواهر خود را به نکاح مأمون بن مأمون برادر علی داد و زمینه های مداخله غزنویان در خوارزم چیده شد.

خواسته های محمود برای خطبه خواندن به نام وی در خوارزم موجب برانگیختن واکنش میهن پرستانه خوارزمیان گردید و به قتل مأمون انجامید و در این هنگام، محمود به بهانه کین خواهی از خون داماد خود به خوارزم در آمد.

محمود سلسله مأمونی را برانداخت و تمامی خوارزم ضمیمه امپراتوری غزنوی گردید. پس از تسخیر خوارزم، التونتاش حاجب، یکی از غلامان سابق سبکتگین با لقب سنتی خوارزمشاه حکومت خوارزم یافت.

تصرف خوارزم وزنه غزنویان را در برابر دولت قراخانی که در این ایام به دنبال جنگ های خانگی ضعیف شده بود، سنگین تر کرد.

محمود با یوسف قدرخان، فرمانروای ختن و کاشغر عقد اتحاد بست. هدف از این اتحاد فرو مالیدن علی بن هارون بغراخان معروف به علی تگین، صاحب بخارا و سمرقند بوده است. (اتحاد محمود با یوسف قدرخان صاحب ختن و کاشغر بر علیه علی تگین.)

علی تگین در سال ۴۱۱ق، بخارا را تسخیر کرد و تا هنگام مرگش کارآمدترین و سرسخت ترین معارض جاه­طلبیهای غزنویان در آسیای میانه بوده است.

محمود به همراه یوسف قدرخان به ماوراءالنهر برای برانداختن علی تگین لشکر کشید و ترکان سلجوقی که متحد علی تگین بودند را تارو مار کرد اما محمود در این هنگام جهت آماده شدن برای سفر جنگی به سومنات از ماوراءالنهر مراجعت کرد و علی تگین دوباره به متصرفات خود بازگشت. ظاهراً محمود قصد نابودی علی تگین را نداشته، بلکه ترجیح می داده که وی را همچون وزنه تعادلی در برابر قدرت یوسف قدرخان در ماوراءالنهر باقی گذارد. (بازگشت از ماوراءالنهر (علی تگین) برای سفر جنگی سومنات: محمود)

محمود با زیاریان گرگان و طبرستان روابط دوستانه داشت و پس از مرگ قابوس بن وشمگیر، سلسله زیاریان در واقع خراجگزار دولت غزنه بودند. محمود دختر خود را به منوچهر بن قابوس که بر تخت شاهی جلوس کرده بود داد و قدرتی دوست را در مدخل خراسان ابقا کرد و بدین وسیله مانع نزدیک شدن آل بویه به آن خطی گردید. (سلسله زیاریان خراجگزار غزنویان پس از مرگ قابوس. منوچهر بن قابوس داماد محمود)

محمود به قوام الدوله ابوالفوارس، والی آل بویه در کرمان که بر برادر خود سلطان الدوله ابوشجاع، فرمانروای فارس بیرون آمده بود کمک نظامی داد ولی نتوانست قوام الدوله را به مقام سابق خود بازگرداند.

مجدالدوله هنگامی که در ری به اختیار مطلق رسید چون قادر به حفظ انتظام لشکر نبود، از محمود ابلهانه کمک خواست و هنگامی که محمود وارد ری شد (ری کلید شمال ایران بود) مجدالدوله را خلع کرد و شهر را غارت کرد .(تصرف ری از مجدالدوله)

تصرف ری توسط محمود غزنوی امکان هجوم به آذربایجان و مغرب ایران را هموار کرد.

محمود پسرش را مأمور اداره ری نمود. ابراهیم بن مرزبان، پادشاه مسافری دیلم از طارم، تختگاه خویش بیرون رانده شد و به اطاعت سلطان غزنه گردن نهاد. (طارم تختگاه مسافری دیلم، اطاعت از محمود)

مسعود برای جنگ با بنی کاکویه اصفهان و همدان رهسپار جنوب بود که خبر مرگ محمود در غزنه، مسعود را واداشت تا علاءالدوله محمد بن دشمنزیار، معروف به ابن کاکویه را به عنوان دست نشانده خویش در اصفهان باقی گذارد.

نخستین مانع بزرگ رخنه غزنویان در هند ادامه حیات سلطنت هندوشاهی ویهند بود که سبکتگین در گذشته راجاجیپال پادشاه این دودمان را مغلوب کرده بود. محمود جیپال را نزدیک پیشاور بشکست و چنان بر وی تحقیر کرد که جیپال خودکشی کرد. انندپال پسر جیپال اتحاد موقتی بزرگی از پادشاهان هندی تشکیل داد اما سلطان این اتحاد را نیز در ویهند و نگرکوت در هم شکست. با مرگ بهیمپال، سلسله هندوشاهی منتقرض گردید. (انقراض سلسله هندوشاهی ویهند توسط محمود)

نهال اسلام و مسلمانی را  نه محمود بلکه محمد بن قاسم ثقفی در هند کاشته بود و در سراسر دره سند تا مولتان انتشار داده بود.

الحاکم، خلیفه فاطمی قاهره مأموری سیاسی نزد محمود فرستاد، ولی محمود رسول فاطمی را اعدام کرد. (مأمورالحاکم فاطمی در نزد محمود)

محمود در دو سفر جنگی به مولتان، ابوالفتح داود، پادشاه مولتان را مغلوب نمود و قرامطه شهر را قتل عام نمود. (قرامطه مولتان)

بیشتر لشکر کشیهای محمود به هند متوجه پادشاهان هند و راجپوت بود.

محمود با پیروزی های اولیه در هند، برای نبرد با پراتیهاره، راجای قنوج، معروف به راجه جیپال و چندل، راجای کالنجر معروف به گندا دو تن از بزرگترین پادشاهان هند شمالی آماده کرد.

اوج سفرهای جنگی محمود به هند لشکرکشی به سومنات بود. خبر پیروزی سومنات به سرعت در سراسر عالم اسلام انتشار یافت و در قهرمان ساختن محمود غزنوی در میان اهل سنت سهم بزرگی داشته است. (اوج لشکر کشی محمود به هند: سومنات)

جزوات دیگر در خصوص تاریخ ایران
ایران در دوره سلطنت قاجار- علی اصغر شمیمتاریخ ایران در دوره افشاریه و زندیه– دکتر رضا شعبانیمغولان و حکومت ایلخانی در ایران – دکتر شیرین بیانی
تعداد صفحات: ۱۱۰تعداد صفحات: ۴۰ صفحهتعداد صفحات: ۵۰
قیمت: ۷۵۰۰ تومانقیمت:  ۴۵۰۰ تومانقیمت: ۵۰۰۰ تومان

با آرزوی موفقیت روزافزون

مطلب پیشنهادی

جزوه آموزشی منبع شناسی تاریخ ایران اسلامی (بعد از اسلام)

جزوه آموزشی منبع شناسی تاریخ ایران اسلامی (بعد از اسلام)

جزوه آموزشی منبع شناسی تاریخ ایران اسلامی (بعد از اسلام) به تفکیک سلسله ها ویژه …

6 دیدگاه

  1. سلام
    شما ابتدا چند صفحه رو رایگان قرار بدید تا ببینیم چه جوریه بعد بخریم. متشکرم

  2. سید محی الدین خلخالی

    سلام و عرض ارادت خدمت شما از سایت بی نظیر شما بسیار تشکر میکنم
    دوست گرامی به دلیل امتحان به خلاصه کتاب تاریخ ایران کمبریج جلد ۵ به شدت نیاز است اگر دارید ممنون میشم برام بفرستید و بفرمایید هزینه چقدر است؟ اگه ندارید هم اگه سریعا میشود خلاصه کنید من هزینه را میدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.