خانه / جزوات آموزشی / خلاصه و برگزیده نکات کتاب «حکومت ترکمانان قراقویونلو و آق قویونلو در ایران» اسماعیل حسن زاده

خلاصه و برگزیده نکات کتاب «حکومت ترکمانان قراقویونلو و آق قویونلو در ایران» اسماعیل حسن زاده

مشاهده: 3623 بار

 

سلام دوباره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته تاریخ! امیدواریم که در راه رسیدن به اهداف خود همواره کوشا باشید.

تاریخ ترکمانان قراقویونلو و آق قویونلو در ایران اسماعیل حسن زاده

 

جزوه ای دیگری که در این پست آماده کرده ایم درباره حکومت ترکمانان قراقویونلو آق قویونلو است. این مبحث شامل خلاصه و نکات کلیدی کتاب «حکومت ترکمانان قراقویونلو و آق قویونلو در ایران» نوشته اسماعیل حسن زاده است.

مباحث این جزوه شامل موارد زیر است:

 

قراقویونلوها

طوایف تشکیل دهنده اولوس قراقویونلو

دوره فترت و ستیزه های جانشینی

اعتلای قراقویونلوها در دوران فرمانروایی جهانشاه

روابط خارجی قراقویونلوها

آق قویونلوها

طوایف تشکیل دهنده اتحادیه آق قویونلوها

امیران محلی آق قویونلوها در دیار بکر

قدرت گیری آق قویونلوها در دوران فرمانروایی اوزون حسن

دوران کوتاه تثبیت حکومت آق قویونلوها

آق قویونلوها از ستیزههای جانشینی تا زوال

روابط خارجی آق قویونلوها

ساختار  قدرت و تشکیلات حکومتهای ترکمان

ساختار قدرت

تشکیلات و کارکرد آن در نظام حکومتی ترکمانان

حکومت ترکمانان قراقویونلو و آق قویونلو در ایران

 

قسمتی از مطالب: روابط آق قویونلوها با امپراتوری طرابوزان

قسمتی از مطالب: روابط آق قویونلوها با امپراتوری طرابوزان

امپراتوری طرابوزان در سال ۶۰۱ق، توسط الکسی کومنن تأسیس شده بود. آق قویونلوها از زمان طورعلی بیگ به برقراری روابط سیاسی با امپراتوران طرابوزان موفق شده بود و دامنه همکاریهای این دو حکومت محلی با افزایش تهدید قراقویونلوها در زمان قرایوسف به کمکهای تسلیحاتی نیز گسترش یافت.

امپراتور الکسی چهارم (طرابوزان) به قرایولوک عثمان بیگ در حمله وی برای تصرف ارزنجان کمک تسلیحاتی نمود. منطقه ارزنجان برای امپراتوری طرابوزان نیز اهمیت حیاتی داشت زیرا دروازه طرابوزان محسوب می­شد. امپراتوری ضعیف طرابوزان به طور معجزه آسا حملات صوفیان تحت فرمان شیخ جنید صفوی را دفع کرد(۸۶۰ق).

فاش شدن اتحاد امیرنشینهای آناطولی و گرجستان علیه ترکها، بهانه لازم را برای سلطان محمد فاتح فراهم آورد تا به موجودیت سیاسی آخرین پایگاه دولتهای مسیحی و آناطولی پایان دهد. اوزون حسن (که با دسپیناخاتون ازدواج کرده بود) با اعزام مادرش، سرای خاتون و شیخ حسن کُرد به اردوی سلطان، تلاشهای ناموفقی برای انصراف سلطان از تصرف طرابوزان و پس دادن قلعه قویونلوحصار و کاپادوکیه انجام داد.

با قتل دیوید(چهارم) آخرین امپراتور طرابوزان به همراه خانواده­اش توسط سلطان محمد فاتح، به عمر ۲۵۸ ساله این امپراتوری پایان داده شد(۸۶۶ق).

روابط آق قویونلوها با ونیزیها:

افزایش فشارهای نظامی عثمانی­ها علیه مستعمرات ونیزیها با نزدیک شدن به آبهای اروپایی ونیز، سبب گردید سنای جمهوری ونیز یکی از نجیب­زادگان سرشناس به نام کاترینو زنو، خواهرزاده دسپینا خاتون همسر طرابوزانی اوزون حسن را به دربار تبریز اعزام دارد. گرچه ونیزیها سفیری قبل از زنو به نام کیرینی به دربار اوزون حسن فرستاده بودند و فرمانروای آق قویونلوها نیز دو سفیر به دربار ونیز فرستاده بود (سفیر دوم: قاسم حسن) اما سفارت کاترینو زنو اوج روابط آق قویونلوها با ونیزیها می باشد.

زنو ضمن انعقاد پیمان­نامه نظامی مبنی بر پرداخت کمک­های نظامی از جمله اعزام یک صد فروند کشتی مسلح و بسیاری کشتیهای بزرگ و کوچک دیگر، طرح حمله همزمان علیه عثمانی­ها از خشکی و دریا را به اوزون حسن ارائه داد. فرمانروای ترکمان (اوزون حسن) به منظور دریافت سلاحهای آتشین ونیز، سفیری به نام حاجی محمد (آزی مامت) را در سال ۸۷۷ق به اروپا فرستاد. در مقابل سنای ونیز، جوزافا باربارو را مأمور حمل مهمات و سلاحهای آتشین به دربار تبریز کرد.

همراه جوزافا باربارو، حاجی محمد و سفرای پاپ و فردیناند پادشاه ناپل نیز به ایران آمدند اما محدودیت کمکهای تسلیحاتی ونیز به اوزون حسن از یک سو نشان دهنده عدم تمایل آنها در تداوم منازعه با عثمانی بود و از سوی دیگر بیانگر کوشش کم رنگ آنها در اجرای تعهدات خود در قبال آق قویونلوها بود.

اوزون حسن همزمان با اقدامات سیاسی، عملیات نظامی خود را برای باز نمودن راههای منتهی به مدیترانه از قلمرو عثمانی و مصر آغاز کرد، اما با شکست سپاه اعزامی نه تنها درگیری با عثمانی را اجتناب ناپذیر ساخت بلکه حمایت سلطان مصر (قایتبای) را که از مدتها پیش با عثمانیها بر سر امیرنشین «ذوالقدر» اختلاف داشت از دست داد و زمینه نزدیکی آنها را به یکدیگر فراهم ساخت.

سنای ونیز در سال ۷۷۸ق سفیر جدید به نام «آمبروز کنتارینی» به ایران اعزام کرد. وی زمانی به تبریز رسید که اوزون حسن به منظور دفع عصیان شورش اوغورلو محمد به شیراز لشکرکشی کرده بود. (بعد از جنگ اُتلُق بلی) 

نوع فایل: پی دی اف            تعداد صفحات: ۴۱

قیمت: ۳۵۰۰ تومان                           دانلود سه صفحه اول

لینک دو:

http://s5.picofile.com/file/8161650168/shetab.png

در صورت بروز مشکل اطلاع دهید.

جزوات دیگر در خصوص تاریخ ایران
تاریخ ایران کمبریج جلد چهار      ایران عصر صفویمغولان و حکومت ایلخانی در ایران      
تعداد صفحات: ۶۱تعداد صفحات: ۳۱تعداد صفحات: ۵۰
قیمت: ۷۰۰۰ تومانقیمت: ۳۷۰۰ تومانقیمت: ۵۰۰۰ تومان

با آرزوی موفقیت روزافزون

مطلب پیشنهادی

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.