خانه / جزوات آموزشی / خلاصه بخشهایی از کتاب تاریخ ایران دوره صفویان کمبریج + منابع این دوره

خلاصه بخشهایی از کتاب تاریخ ایران دوره صفویان کمبریج + منابع این دوره

مشاهده: 5086 بار

سلام

از منابع مهم کارشناسی ارشد و دکتری رشته تاریخ کتاب تاریخ ایران دوره صفویان دانشگاه کمبریج است. «تاریخ ایران: دوره صفویان»، ترجمه یعقوب آژند، ترجمه فارسى بخش صفویان از مجموعه هفت جلدى تاریخ ایران، پژوهش دانشگاه کمبریج انگلستان مى‏باشد.

تاریخ ایران دوره صفویان دانشگاه کمبریج

کتاب، از دوازده فصل تشکیل شده که هر فصل به قلم یکى از صاحب نظران و متخصصان تاریخ صفویه نگارش یافته است. مطالب با بررسى زمینه‏ هاى پیدایش و ظهور سلسله صفویان در ایران و تشریح نظام تشکیلاتى آن آغاز گردیده، ضمن واکاوى علل و چگونگى آغاز تماس ایرانیان با اروپاییان، به مطالعه و تحقیق در زمینه تجارت، علوم، مذهب، فعالیت‏هاى فکرى، فلسفى و کلامى، نساجى، معمارى و ادبیات ایران در این دوران پرداخته است. کتاب با عکس‏هایى از آثار هنرى، معمارى، مینیاتور و همچنین کتابشناسى و فهرست اعلام به پایان رسیده است.

در جزوه پیش رو نکات و مطالب مهم دو فصل از کتاب مورد توجه بوده است.

فصل اول، نوشته رویمر، زمینه‏ هاى ظهور صفویان را بررسى نموده است. نویسنده معتقد است که برپایى سلسله صفویان در ایران، طلیعه تاریخ نوین و آغازگر دوره‏ اى جدید در این کشور بوده است. به باور وى، دستاورد تاریخى صفویان، استقرار حکومتى مقتدر و درازآهنگ، پس از قرن‏ها حکومت بیگانگان در ایران و دوره‏اى از تجزیه آشفتگى سیاسى بود. با این که سلسله‏ هاى پیشین؛ یعنى قراقویونلوها و آق‏ قویونلوها، براى مدتى کوتاه، زمینه‏ هاى یک چنین دستاوردى را آماده ساخته و تا حدى هم بدان تحقق بخشیده بودند؛ امّا هیچ یک نتوانست ساختار سیاسى پایائى درافکند. وى بر این باور است که سلطنت صفویان، بیش از دو سده، نظام سیاسى، سنتى و فرهنگى کهن ایران را ادامه داد و در میان، ملک و ملت، ویژگى و مفهوم بى‏ نظیرى از ماهیت تاریخى را تسّرى بخشید که پاره‏ اى از آن تا به روزگار ما کشیده شده است. برخى از شاخص‏هاى ویژه‏ اى که وى براى این سلسله برشمرده است؛ عبارتند از: احیاى سنت سلطنت، دست‏یابى به جغرافیاى تاریخى ایران، ایجاد ساختار نظامى و سیاسى جدید، گسترش مذهب تشیع در مقام مذهب رسمى کشور و…

فصل دوم، نوشته سیورى، ضمن نگاهى کوتاه به ساختار دیوانى و اجتماعى سلسله صفویان، نظام تشکیلاتى آنان را تحلیل کرده و در پایان، علل انحطاط ایشان را مورد بررسى قرار داده است. نویسنده معتقد است، در تحول و توسعه نهادهاى تشکیلاتى صفوى، سه مقطع عمده زیر وجود داشته است: ١- دوره بین جلوس شاه اسماعیل اول و شاه عباس اول (٩۶- ٩٠٧ق) که دوره تحول و سازگارى بوده که در اثناى آن، وظایف اصلى مأموران دولت کاملا روشن مشخص، نبود، در نتیجه، وظایف و قدرت مأموران با یکدیگر تلاقى داشت. ٢- دوره سلطنت شاه عباس اول (١٠٣٨- ٩٩۶ق) که تشکیلات دولت صفوى را بر پایه ارکانى جدید بازسازى کرد. ٣- سوم، دوره جلوس شاه صفى تا سقوط سلسله صفوى (١١٣۵- ١٠٣٨ق) که دوره عدم تحرک تدریجى سازمان‏ها و زوال نهایى بود. نویسنده، شکست نهایى صفویان را نتیجه ناکامى‏ هایى مى‏ داند که آن‏ها در سازش و دمسازى عناصر ناسازگار زیر با آن روبرو شدند: ترک و تاجیک، تشکیلات ایلیاتى و شهرى، سنت چادرنشینى دامدارى و حیات یک‏جانشینى کشاورزى، تصوف انقلابى و تشیع متعصب.

امیدواریم که این نکات کلیدی و خلاصه این کتاب برای شما مفید واقع شود و در آزمون های پیش رو کمکتان کند.

فهرست مطالب

زمینه های ظهور صفویان

نظام تشکیلاتی صفویان

تاریخ ایران دوره صفویان کمبریج

قسمتی از مطالب جزوه: منابع تاریخی دوره صفویان

قسمتی از مطالب جزوه: منابع تاریخی دوره صفویان

صفوه الصفا: تالیف درویش توکلی بن اسماعیل بن حاج محمد، معروف به «ابن بزاز» از مریدان شیخ صفی ­الدین اردبیلی است. این کتاب در ۷۵۹ق یعنی بیست و چهار سال پس از مرگ شیخ صفی­ الدین و روزگار جانشین او، شیخ صدرالدین به رشته تحریر درآمده‌است.

صفوه الصفا، زندگانی شیخ صفی­ الدین از آغاز تا وفات او (۶۵۰-۷۳۵ق) به همراه شرحی مختصر از زندگانی برخی خلفای زمان او را دربر می‌گیرد. این کتاب، پس از تشکیل سلسله صفویه، به دلایل مذهبی تحریف شد و شاه تهماسب اول، ابوالفتح حسینی گرگانی را مامور تصحیح (یا به عبارت دیگر، تحریف) آن کرد. برخی از نسخ قدیمی صفوهالصفا (مثلاً نسخه خطی معتلق به موزه بریتانیا و نسخه ایاصوفیه) که احتمالاً از دسترس صفویه به دور بوده از تحریف مصون مانده‌است.

عالم‌آرای امینی: تالیف فضل­ الله بن روزبهان خنجی است. او در سفر سوم خود به حجاز به دیدار سلطان یعقوب آق‌قویونلو رفت و در صفر ۸۹۶، یعنی اندکی پس از مرگ سلطان یعقوب این کتاب را به تالیف در آورد و به پسر سلطان یعقوب، «بایسنقر» تقدیم کرد. مقرر بود جلد دوم کتاب نیز به رشته تحریر در آید، اما هرگز عملی نشد.

پس از آنکه شاه اسماعیل در ۹۰۹ق بر عراق دست یافت، فضل­ الله بن روزبهانی خنجی به خدمت شبیک خان درآمد و به اوزبکان پیوست. دلیل این امر تعصب شدید او در مذهب سنت بود. او در عالم­ آرای امینی از هیچ گونه توهین و ناسزایی نسبت به سلطان جنید و سلطان حیدر، نیا و پدر شاه اسماعیل فروگذاری نکرده بود.

بدایع‌الوقایع

این کتاب تالیف زین‌الدین محمود واصلی است که از گفتاری درباره مهاجرت مولف و دوستان و آشنایان او به ماوراءالنهر آغاز می‌شود و سپس از زندگی ادبی و سیاسی شهر هرات و رجال برجسته آن سامان سخن می‌گوید. موضوعات دیگر کتاب عبارتست از وقایع خراسان، حکایات مربوط به امرا و شعرای معاصر مولف که به علت سکونت نویسنده در هرات و معاصر بودن او با سلطان حسین بایقرای تیموری، حجم زیادی از کتاب اختصاص به پادشاه اخیر دارد. واصفی بدایع‌الوقایع را در پایان عمر خود (حدود دهه ۹۵۰ ه. ق) تالیف کرده‌است. این کتاب از منابع بسیار مهم دوره شاه اسماعیل به خصوص درباره وقایع هرات است.

گلستان هنر

این کتاب تالیف قاضی میراحمد منشی قمی است. کتاب درباره هنرهای دوره صفوی، به ویژه نقاشان و خطاطان آن دوره، بسیار اهمیت دارد.

لطفا توجه کنید که در جزوه پیش رو نکات و مطالب مهم دو فصل اول کتاب که در بالا نیز اشاره شد، مورد توجه بوده است.

تعداد صفحات: ۱۰ صفحه + منابع تاریخی دوره صفویان از کتاب تاریخ تحولات سیاسی… عبدالحسین نوایی و عباسقلی غفاری فرد.

نوع فایل: پی دی اف                قیمت:  ۱۵۰۰ تومان                   دانلود فایل نمونه – صفویان

لینک دو:  

 

در صورت بروز مشکل اطلاع دهید.

با آرزوی موفقیت روزافزون

 

مطلب پیشنهادی

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، بخش2 ایلخانان و اسماعیلیه

خلاصه و نکته های مهم تاریخ ایران کیمبریج از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.