خانه / گالری عکس / محمدرضا شاه پهلوی

محمدرضا شاه پهلوی

مشاهده: 2992 بار

محمدرضا شاه پهلوی (۴ آبان ۱۲۹۸ در تهران – درگذشت ۵ مرداد ۱۳۵۹ در قاهره (دومین پادشاه دودمان پهلوی و آخرین پادشاه ایران بود که از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد. محمدرضاشاه اولین بار در پی اشغال ایران در جنگ جهانی دوم (شهریور ۱۳۲۰) و دومین بار با کودتای ۲۸ مرداد به قدرت رسید و با انقلاب ۱۳۵۷ از حکومت برکنار شد.

اولین سفر شاه به امریکا

 هم‌زمان با گسترش روابط شاه و امریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۳۰ خرداد ۱۳۲۶ یک قرارداد ۱۰ میلیون دلاری فروش سلاح به ایران به امضا رسید.
در ادامه محمدرضا شاه که سفر دوره ای خود به چند کشور اروپائی را در سال ۱۳۲۷ انجام داده بود به دعوت هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا در آبان ۱۳۲۸ برای ۴۵ روز به این کشور سفر کرد.
این سفر در حالی انجام می گرفت که در ۱۳ آبان ۱۳۲۸ هژیر وزیر دربار ترور و ابراهیم حکیمی به سمت نخست‌وزیر برگزیده شده بود.
محمدرضاشاه ۲۴ آبان از تهران رهسپار امریکا شد و ۲۵ آبان با استقبال ترومن سفر خود به ینگه دنیا را آغاز کرد. گفته می شود شاه برای جذب کمک های آمریکا برای تداوم برنامه های خود در کشور به این سفر رفت و در جریان آن با بسیاری از مقامات امریکایی دیدار و از کارخانه‌ها و امکانات این کشور بازدید کرد.
در پایان این سفر رسمی، شاه و ترومن در اعلامیه مشترکی اعلام کردند، امریکا برای بازسازی ایران پس از ویرانی‌های جنگ جهانی در چهارچوب برنامه موسوم به “اصل چهار” کمک‌های مالی و فنی در اختیار ایران قرار می دهد.
تعدادی از عکس های سفر شاه پهلوی به آمریکا در میان عکس های دوران ریاست جمهوری ترومن در موزه “هری ترومن” در کاخ سفید نگهداری می‌شود و در سایت آن قابل دسترسی است.

محمدرضا شاه میهمان کِنِدی

یکی از مهمترین سفرهای دوران سلطنت محمدرضا پهلوی به آمریکا سفر وی در سال ۱۳۴۱ و در زمان جان. اف. کندی بود که وی پس از بازگشت نخست وزیر را برکنار و آنچه اصول ششگانه انقلاب شاه و ملت می خواند را به رفراندوم گذاشت.

پس از آنکه در سال ۱۹۶۰، جان. اف. کندی و دموکرات ها به کاخ سفید راه یافتند رویه‌ای متفاوت با دولت جمهوری خواه آیزنهاور در قبال شاه پیش گرفتند.
کندی از آنجا که در مبارزات انتخاباتی وعده تغیر در سیاست خارجی و داخلی امریکا داده بود پس از کسب قدرت طرح جدید «اتحاد برای پیشرفت» و سیاست «مرزهای نو» را با هدف جلوگیری از قیام مردم در کشورهای جهان سوم علیه آمریکا طرح ریزی کرد. بر اساس این طرحها، کندی به شاه ایران فشار آورد که دست به اصلاحات اجتماعی در ایران بزند و به این منظور علی امینی سفیر سابق ایران در امریکا را به نخست وزیر منصوب کند. شاه به رغم میل باطنی امینی را به نخست وزیر انتخاب کرد.
امینی در مدت کوتاه نخست وزیر خود تلاش های بی نتیجه ای چون انحلال‏ مجلس بیستم، زندانی کردن سپهبد «حسین آزموده» دادستان نظامی بعد از کودتا، برکناری تیمور بختیار از ریاست سازمان امنیت (ساواک)، برکناری تعدادی از مقامهای‏ بلند پایه ایران که مشهور به فساد و طرفداری از انگلستان بودند برای تثبیت قدرت خود انجام داد که همین امر شاه را برای برکناری اش مصمم تر کرد.
سر انجام ناتوانی امینی در انجام اصلاحات داخلی سبب شد شاه در فروردین ۱۳۴۱ با سفر به امریکا زمینه های برکناری او را در مذاکره با کندی فراهم کند.
پس از این ملاقات کندی پذیرفت که شاه امینی را برکنار کند و خود برنامه اصلاحات را در دست گیرد. به علاوه در پایان این مسافرت اعلامیه مشترکی به امضای جان. ‌اف. کندی و محمدرضا پهلوی منتشر گردید که طی آن آمریکا با صراحت، خود را متعهد به پشتیبانی از شاه ایران کرده بود. عکس های مربوط به سفر شاه به امریکا در سال ۱۳۴۱ در موزه کتابخانه کندی قابل دسترسی است.
——-
———–
—————–
بر روی موضوعات کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی

احمد شاه قاجار

احمدشاه، آخرین شاه قاجار + تصاویر

۱۱آبان ۱۳۰۴ روزی بود که احمد شاه، آخرین پادشاه قاجار بعد از خلع از حکومت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.