خانه / آموزش تولید محتوای الکترونیکی با نرم افزار انیمیت- کار با لایه ها و نوار زمانی (TimeLine)

آموزش تولید محتوای الکترونیکی با نرم افزار انیمیت- کار با لایه ها و نوار زمانی (TimeLine)

کار با لایه ها و نوار زمانی (TimeLine)

حال در این قسمت از مباحث به توضیح یکی از قسمت های مهم و کلیدی برنامه فلش یعنی نوار زمانی (TimeLine) می پردازیم. بیشتر اتفاقات فلش در همین جا اتفاق می افتد. ابتدا به تصویر زیر و در ادامه به توضیح هر یک توجه نمایید.

۱- در این قسمت سربرگ های خط زمان قرار گرفته است. برای این که صفحه خط زمان را مشاهده کنید بر روی TimeLine کلیک کنید. در صورتی که این قسمت فعال نیست آن را از منوی TimeLine → Window فعال نمایید.

۲- در این قسمت نام و تعداد لایه ها را مشاهده می کنید. علامت مداد در کنار نام لایه نشان دهنده این است که شما بر روی آن لایه قرار دارد. چنانچه بر روی نقطه زیر علامت چشم کلیک کنید محتویات مربوط به آن لایه آشکار یا مخفی می شود و با کلیک بر روی نقطه زیر علامت قفل، لایه قفل می شود و امکان تغییر بر روی آن وجود نخواهد داشت.

۳- در این قسمت با کلیک بر روی یک فریم، یک خط قرمز عمودی نیز در آن قسمت ایجاد می شود تا نشان دهنده فریم انتخاب شده باشد.

۴- شماره فریم ها را می توانید در این قسمت مشاهده کنید.

۵- مهم ترین قسمت نوار زمانی، کار با همین فریم هاست. اگر تصاویر متوالی در این فریم ها رسم کنیم و سپس آنها را به سرعت نمایش دهیم، یک تصویر متحرک ایجاد می شود؛ و یا هنگام ساخت محتوای الکترونیکی، انتقال از صفحه ای به صفحه دیگر از جابجایی بر روی همین فریم ها صورت می گیرد که با نحوه کار با آنها آشنا خواهیم شد.

۶- چنانچه در این قسمت کلیک کنید، می توانید حالت های نمایش فریم ها را انتخاب نمایید. در تصویر مقابل گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. گزینه Tiny شکل فریم ها را به کوچکترین اندازه و Preview in Context شکل فریم ها را به بزرگترین اندازه، نمایش می دهد. کافیست برای دیدن نتیجه در داخل برنامه یک بار بر روی گزینه ها کلیک کنید. البته برای کسانی که مبتدی هستند، انتخاب گزینه Medium مناسب تر است.

در این قسمت می توانید لایه ها را حذف، ایجاد و یا پوشه ای بسازید. انتخاب لایه و کلیک بر روی تصویر آیکن سطل آشغال : حذف لایه، ایجاد پوشه، ایجاد لایه.

برای ایجاد لایه به یکی از دو روش زیر عمل کنید:

الف-  روی دکمه New Layer(لایه جدید) در پایین پنل لایه کلیک کنید.

ب-  به منوی Insert رفته و از گزینه Timeline گزینه Layer را انتخاب نمایید.

بعد از ایجاد و اضافه کردن یک لایه، این لایه بالای لایه قبلی قرار می گیرد. لایه مورد نظر را با ماوس گرفته و آن را در بالا و پایین لایه دیگر قرار دهید.  برای انتقال لایه به داخل پوشه ایجاد شده، بر روی لایه کلیک کرده و بر روی پوشه درگ نمایید. برای خارج کردن لایه از داخل پوشه با درگ کردن آن به بیرون از پوشه این کار را انجام دهید. با دو بار کلیک بر روی لایه می توانید نام آن را به نام دلخواه تغییر دهید.

۸- دکمه هایی که با آنها می توانید فریم ها را کنترل و یا بر روی آنها انتقال و جابجایی انجام دهید.

۹- در این قسمت شماره فریم انتخاب شده نوشته می شود. با درگ کردن ماوس به جلو یا عقب، شماره فریم انتخابی نیز به جلو یا عقب خواهد رفت.

۱۰- از طریق جابجایی دکمه قرار داده شده دراین قسمت اندازه خانه های فریم، کوچکتر و یا بزرگتر می شود. این قابلیت نیز در واقع همان کار تنظیمات خط زمان در گزینه ۶ را انجام می دهد که برای راحتی کار در این قسمت نیز گنجانده شده است.